Kāpēc vajadzētu nodarboties ar jogu?
Joga sniedz daudzpusīgus ieguvumus garīgajai un fiziskajai veselībai. Šeit ir apkopoti galvenie iemesli, kāpēc ieteicams iekļaut jogas nodarbības savā ikdienā.
Uzlabota elastība un līdzsvars
Regulāras jogas vingrojumi palielina locītavu kustīgumu un muskuļu elastību. Joga ietver dažādas pozas un kustības, kas izstiept un nostiepj muskuļus visā ķermenī. Piemēram, pozas “kaķa mugura” un “lejupvērstais suns” palīdz palielināt muguras locītavu mobilitāti un kustīgumu. Ar laiku šīs pozas padara muguru lokanāku. Tāpat arī virzieni uz priekšu, piemēram, grodos un tiltiņos, trenē krūšu un plecu joslas elastību. Regulāri izpildot šos vingrinājumus, pakāpeniski tiek uzlabota visa ķermeņa locītavu kustīgums un muskuļu izstieptība. Joga arī attīsta līdzsvara izjūtu un koordināciju, jo daudzās pozās ir jānotur stabilizācija.
Samazināts stresa līmenis
Jogas elpošanas tehnikas, kā pilnā jogas elpa, un meditācija palīdz samazināt stresa hormonu līmeni organismā. Koncentrējoties uz dziļu, lēnu elpošanu un noturot dažādas pozas, prāts nomierinās un ķermenis atbrīvojas no liekās spriedzes. Joga nodarbību laikā tiek novērsta uzmanība no ikdienas raizēm un stresa, ļaujot prātam atpūsties. Pētījumi pierādījuši, ka regulāra jogas praktizēšana ilgtermiņā samazina stresa hormonu līmeni asinīs. Tādējādi joga ir lielisks līdzeklis cīņai pret hronisku stresu un trauksmi.
Spēcīgāki muskuļi un kauli
Jogas pozas, kurās jābalstās uz rokām vai jātur svars uz pleciem, piemēram, lejupvērstais suns, plankings un krokas, palīdz stiprināt muskulatūru un kaulus. Īpaši tiek nostiprināta mugura, plecu josla, kāju un roku muskulatūra, jo šajās pozās ķermeņa svars tiek balstīts uz šīm ķermeņa daļām. Regulāri trenējoties, rodas izturīgāki muskuļi un veselīgāka kaulu masa. Joga arī uzlabo muskuļu tonusu un spēju ilgstoši noturēt pozas.
Uzlabota asinsrite
Invertētās pozas jogā, kur galva ir zemāk par sirds līmeni, piemēram, galvas stabs, pleca stands, pretējais plankings un kāju pacelšana pie sienas, uzlabo asinsriti visā ķermenī. Smadzenes saņem bagātīgāku asins piegādi, tādējādi uzlabojot vielmaiņu un nomierinoši iedarbojoties uz nervus. Arī iekšējo orgānu darbība tiek aktivizēta. Pastiprinātā asins plūsma palīdz organismam efektīvāk absorbēt skābekli un barības vielas.
Labāka miega kvalitāte
Pirms miega veiktas jogas elpošanas tehnikas un meditācija palīdz nomierināt ķermeni un prātu. Tas atvieglo iemigšanu un ļauj gūt dziļāku, atjaunojošāku miegu. Joga samazina lieko spriedzi muskuļos, tādējādi mazinot sāpes, kas var traucēt miegam. Regulāra jogas praktizēšana var būtiski uzlabot miega kvalitāti un palīdzēt cīnīties ar bezmiegu.
Kopsavilkums
Regulāra jogas praktizēšana sniedz plašu ieguvumu veselībai un labsajūtai. Tā palīdz uzlabot elastību, līdzsvaru, muskuļu spēku, asinsriti un miega kvalitāti. Joga ir lielisks veids kā samazināt stresu un uzlabot garīgo labsajūtu. Tādēļ noteikti ir vērts atrast laiku jogas nodarbībām savā ikdienā.