Pusaudžu vecumposma raksturojums

  • 0
  • on

Kas ir pusaudžu vecumposma raksturojums?

Pusaudža vecums ir daudzu pārmaiņu laiks. Pusaudžiem tas var būt apjukuma un emociju kalniņu laiks. Ir svarīgi izprast pusaudža dzīves posmu, lai labāk tiktu galā ar pārmaiņām, kas ar to saistītas.

Ķermeņa pārmaiņas pusaudža vecumā: fiziskās pārmaiņas pusaudža vecumā

Pusaudža gadus raksturo fiziskās pārmaiņas, jo ķermenis piedzīvo pubertāti. Meitenēm tas parasti notiek no 10 līdz 14 gadu vecumam, bet zēniem – no 12 līdz 16 gadu vecumam. Pubertātes laikā izdalās hormoni, kas organismā izraisa izmaiņas, tostarp augšanas lēkmi, dzimumgatavība un sekundāro dzimumzīmju, piemēram, krūšu veidošanās meitenēm un sejas apmatojuma veidošanās zēniem. Visas šīs pārmaiņas pusaudžiem var būt mulsinošas un dažkārt biedējošas, kad viņi apgūst šo jauno dzīves posmu.

Emocionālās pārmaiņas pusaudžu vecumā

Papildus fiziskajām pārmaiņām pusaudži pusaudža gados piedzīvo arī emocionālas pārmaiņas. Šīs pārmaiņas izraisa gan hormonālās, gan kognitīvās pārmaiņas. Attīstoties pusaudžu smadzenēm, tās kļūst spējīgākas domāt abstrakti un skatīt lietas no dažādām perspektīvām. Tas var novest pie iepriekšējo uzskatu un vērtību apšaubīšanas, kas var izraisīt garastāvokļa svārstības un trauksmi, kas savukārt bieži var novest pie neveselīgiem ieradumiem, tādiem ka alkohola lietošanas. Turklāt pubertātes laikā notiekošās hormonālās pārmaiņas var veicināt arī emocionālo nestabilitāti. Nereti pusaudži šajā dzīves posmā jūtas kā emocionālajos amerikāņu kalniņos.

Kognitīvās pārmaiņas pusaudža gados

Kā jau minēts iepriekš, pusaudža gados notiek arī kognitīvās pārmaiņas. Pusaudžu smadzenes joprojām attīstās un aug, kas nozīmē, ka tās nepārtraukti mainās un veido jaunus savienojumus. Tā rezultātā palielinās radošums, abstrakcija un problēmu risināšanas spējas. Tomēr tas nozīmē arī to, ka pusaudži var būt impulsīvāki un retāk plāno vai domā par sekām pirms rīcības.

Pusaudža dzīves posms ir pilns ar fiziskām, emocionālām un kognitīvām pārmaiņām. Tas var būt mulsinošs un grūts laiks daudziem pusaudžiem, kuri cenšas saprast, kas viņi ir un kur viņi iekļaujas pasaulē. Tomēr, izprotot pusaudža gados notiekošās pārmaiņas, var palīdzēt vieglāk pārvarēt šo dzīves posmu.